Solární sprcha – pomocník u bazénu, i na užitkové a okrasné zahradě

Solární sprcha – pomocník u bazénu, i na užitkové a okrasné zahradě

Je to zadarmo – samozřejmě, že musíte odečíst pořizovací cenu výrobku, ale to ostatní už za vás obstará slunce. Sluneční energii lidstvo využívá již od pravěku, pochopitelně v rámci svých vývojových možností a technických prostředků, ale v zásadě jde o to, že slunce je nejsilnější energetický zdroj, který pozemšťané znají.

žena pod sprchou

Ohřev vody a výroba elektrické energie ve fotovoltaických článcích je dnes velkolepé téma, které je inspirací pro mnohé z nás. Vyrobit elektřinu ze slunce je poměrně složité, ovšem ohřát vodu zvládne každý. Stačí postavit na patřičné místo nádobu opatřenou tmavým nátěrem. Čím tmavší, tím více záření absorbuje. Není však nutné natírat načerno sudy a mít na zahradě soustavu černých hadic, stačí docela obyčejná solární sprcha.

Víceúčelový výrobek

Bazén – využívání zahradního bazénu je podmíněno základními hygienickými návyky. Osprchovat se před vstupem do vody znamená šetřit chemické desinfekční přípravky a bazénovou filtraci, a samozřejmě jde také o osobní zodpovědnost vůči ostatním. Bazén zkrátka není koupelnová vana, kam se jdeme umýt. Optimálně zvolený objem solárního zásobníku dokáže ohřát dostatek vody pro osprchování více osob během několika hodin, důležité je zajistit stabilní průtok vody, aby se v zásobníku nemnožily bakterie. Pokud zařízení nevyužíváme delší dobu, je žádoucí jej odpojit, případně vyčistit a nechat vyschnout.

sprchová růžice

Užitková i okrasná zahradasolární sprchy najdou uplatnění na každé zahradě, ať je užitková, nebo okrasná. Potřebujete si umýt ruce, opláchnout nohy, osvěžit obličej, osprchovat se, omýt nářadí, pracovní pomůcky a obuv? S vlažnou či teplou vodou to jde mnohem lépe, než s ledově studenou.

Sportoviště – solární sprchy se hodí i pro sportovní areály, kempy a další veřejné prostory, kde se lidé potřebují osprchovat po vydané fyzické námaze. Na řadě míst tak mohou nahradit i drahé automaty na žetony či mince.