Léčivé bylinky

Léčivé bylinky

Váš nový koníček se projeví pozitivně ve dvou rovinách. Sběr léčivých bylinek je spojený s pohybem na čerstvém vzduchu a dále jsou zde léčivé účinky těchto bylin. A určitě celá vaše rodina tuto záslužnou činnost odmění obdivem, zvláště když dostanou nějaký ten sáček se sušenými květy bezu. Co vlastně je léčivá bylinka? Jedná se o takové rostliny, které mohou obsahovat účinné látky příznivé pro zdraví člověka. Tyto látky obsahují jen určité části rostliny.
šálek čaje
Co se tedy sbírá?
Mohou to být květy, listy, lodyhy, plody, semena, kořeny apod. Bylinky sbíráme na místech bez znečištění, ne u frekventovaných cest. Po sběru je pokrájíme, volně rozložíme v tenké vrstvě, můžeme použít například i papír na balení. Potom je za pravidelného obracení usušíme na teplém, ale stinném místě. Ukládáme je v plátěných, kartonových, ale i skleněných obalech, které jdou dobře uzavřít. Nakonec je umístíme na suchém, chladném a tmavém místě. Je dobré je označit jménem byliny a rokem kdy proběhl sběr.
sáčky s bylinkami

Pomáhají léčivé bylinky?

 
Vzhledem k tomu, že jejich sběr, sušení a užívání na různé neduhy, je staré jako lidstvo samo, tak nápomocné v léčení budou. Například než předepsaná lékařem antibiotika mohou lidem pomoci při zánětu průdušek nebo při chřipce i správně užívané bylinné čaje.

Dávkování drogy

 
Ano, skutečně se drogou označuje právě ta část rostliny, kterou použijeme na léčivý čaj. Abychom věděli jak správně postupovat při dávkování drog, tak za jednu lžíci je bráno takové množství čajové směsi, které odpovídá mírně navršené kávové lžíci. Ale musíme dodržovat i dobu skladování. Čím déle nasušené bylinky skladujeme, tím více ztrácejí léčivé účinky. Před použitím čajové směsi tuto musíme dobře promíchat, protože bylinky nejsou stejně těžké. Těžšími složkami jsou například kousky kořenů, ty propadají dolů, a protože odebereme horní část čajové směsi, tak nemáme ten správný poměr jednotlivých složek nasušené směsi. Na jednu věc bychom si měli dát pozor, a to, že všechny bylinky mají nejlepší účinek, když jsou ve slabé koncentraci. A i ty nejobyčejnější a nejslabší bylinky, mohou při silné koncentraci vyvolat nežádoucí a někdy i nebezpečný účinek. Protože bylinkové čaje se rychle kazí, musíte připravit dávku bylinek jen na jeden den. Skladujeme je v chladničce a ohřejeme vždy jen část na jedno vypití. Bylinné čaje, které se pijí často v malých dávkách, zde například čaje na průdušky, udržujeme teplé v termosce.