Blíží se konec fixace, co teď?

Blíží se konec fixace, co teď?

O refinancování se každoročně zajímá tisíce Čechů a není se čemu divit. Jedná se o vcelku jednoduchý způsob jak každoročně ušetřit i několik tisíc korun, které lze vzápětí použít smysluplněji než na splácení hypotečního úvěru. Hlavním cílem, který vede každoročně stovky, ba tisíce lidí k refinancování jsou výhodnější podmínky v podobě nižší úrokové sazby, kratší doby splácení nebo menší měsíční splátky. Jak refinancování hypotéky ale vlastně funguje a kdy se vyplatí?

puzzle dům

Refinancování je hodně ovlivněno fixační dobou úrokové sazby, která je u věřitelů rozdílná. Princip je ale vždy stejný, zajistit dlužníkovi stejnou úrokovou sazbu na několik let, která nebude podléhat aktuální ekonomické situaci. Toto období může trvat 5 let, někdy dokonce až 10. Doba vždy záleží na oboustranné dohodě mezi bankou a klientem.

sloupeček peněz

Klient je pak několik měsíců před koncem fixce obeznámen s novými podmínkami n další fixní období. Pokud s nimi souhlasí, nic významného se pro ně nemění, i nadále bude splácet stejnou výši úvěru aktuálnímu věřiteli. V případ, kdy ale není s novou nabídkou spokojen, je ideální doba na refinancování.

Co je refinancování hypotéky a kdy se pro něj rozhodnout?

Pokud se tedy rozhodne dlužník novou nabídku od távajícího věřitele neakceptovat, má plné právo refinancovat a přejít k jinému poskytovateli. Refinancování je vlastně splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým. Ten by měl být sjednán pro dlužníka za výrazně výhodnějších podmínek, než tomu bylo doposud. Po refinancování splácí i nadále stejnou výši úvěru, ale za výhodnějších podmínek. Roli pro refinancování může hrát celá řada faktorů, jako je výše úrokové sazby, výše měsíční splátky, doba splácení apod. Refinancování je však vždy nejvýhodnější v době fixce, neboť v tuto dobu je možné předčasné splacení bez dalších poplatků a sankcí.