Klimatizace aneb která je ta pravá?

Klimatizace aneb která je ta pravá?

Klimatizace je dnes jeden z výrazných prvků v interiéru domácnosti. Klimatizace není jen bílou jednotkou umístěnou na zdi. I když je tato varianta stále velmi oblíbenou a finančně nejdostupnější. Na trhu je mnohem pestřejší výběr k dispozici. A to nejen v rámci renovovaných značek. Výrobci se snaží zaujmout jak po výkonnostní i designové stránce. Na výběr jsou jak nástěnné, tak ale k dispozici i do domácností jsou reálné kazetové klimatizace.
 ventilátory na zdi
Výkon klimatizace
 
Jeden z hlavních parametrů při výběru adekvátní klimatizace. Logicky se potřeba v rámci výkonnosti odvíjí od velikosti daného prostoru, který chcete a hodláte chladit či naopak vytápět klimatizací. Rovněž je třeba přihlédnout k záležitostem mající vliv, jako například větší okna, která tak umožňují proniknutí více světla a slunce do místnosti, naopak tlumená mísnost v podkroví apod. Vše je zapotřebí zohlednit a brát v úvahu při výběru a pořízení klimatizační jednotky.
 
Elektrická energie a míra spotřeby
 
Bez elektrické energie by klimatice nemohla plnit svůj účel. Jak je to s náklady v rámci spotřeby elektrické energie? I když velmi zjednodušeně lze konstatovat, že čím levnější klimatizace, tím automaticky nižší spotřeba energie.
 
Klimatizační jednotka pracuje na bázi jako tepelné čerpadlo. Jedná se o cenově dražší přístroj, který však ale má nižší spotřebu energie. Vliv na energii a její spotřebu má i účelnost klimatizace v rámci hojnosti využívání. Jestliže jen několik hodin denně či naopak je vaším záměrem intenzivní používání a potřeba.
 
Klimatizace coby topení
 
Dnes na trhu jsou klimatizační jednotky umožňující nejen chlazení, ale jsou i zdrojem tepla. Jedná se o moderní přístroje. V létě a v horkých dnech jsou přístrojem poskytující potřebné chlazení. Naopak v zimě dodají potřebné teplo v dané místnosti. Klimatizace je většinou vybavena i časovačem, kde je možné si i vše nastavit pomocí automatické funkce.
 mřížka na topení
Klimatizační jednotka a její složení
 
Základ tvoří dva díly. Vnitřní díl, který je umístěn ve vnitřním interiéru a venkovní, jak už z názvu vyplývá, který je pro instalaci venku. Oba díly neboli jednotky jsou propojeny měděnými rozvody, uvnitř proudí chladící kapalina, dále to je napájecí a komunikační kabel. Vnitřní díl neboli jednotka má své místo v interiéru na méně dostupnějším místě a je ovládána za pomoci dálkového ovladače.