Máslo jako „klenot“ potravinářství

Máslo jako „klenot“ potravinářství

Cena másla se šplhá vzhůru už od počátku letošního roku a stále není k zastavení. Vyplývá to z dat otevřené databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ní zdražilo máslo ve 42. týdnu letošního roku už na 60,5 Kč za 250 gramů a oproti loňsku už podražilo o více než 20 Kč. Meziroční zdražení tak činí celkem 54,42 %. Problém s cenou tohoto produktu však neřeší jen Česká republika, s cenou se potýkají například i v sousedním Německu, kde cena másla meziročně stoupla o 70 % a stala se tak nejvyšší v historii znovusjednoceného Německa. Za čtvrtkilovou kostku tu zaplatíte skoro dvě eura (51,4 Kč). Uvedl to německý list Die Welt.
česká koruna

Příčina problému

Ke zdražování výrazně přispívá kombinace zvýšené poptávky po tomto produktu a zároveň propad jeho produkce.
Poptávka se podstatně navyšuje v asijských zemích, jako je Japonsko, Jižní Korea nebo Čína, nárůst však zaznamenávají i západní země, kde pomalu slábne pověra o nezdravosti této suroviny.
Produkci výrazně brzdí nedostatek mléčného tuku, ze kterého se máslo vyrábí. Ten vyústil z nízké poptávky evropského trhu po mléku, farmáři museli v důsledku snížení cen rovněž snížit náklady například na krmení krav. V Austrálii zase mají pastevci problém kvůli suchu, kvůli kterému je nedostatek krmiva pro hospodářské zvířectvo.
máslo a chléb

Prognóza do budoucna

Podle marketingového ředitele serveru Kupi.cz Petra Miklíka už cena másla příliš neporoste. Ten očekává ještě lehký nárůst ceny a následné slevy v období Vánoc. Právě podle Kupi.cz byla v září průměrná cena másla v akci 53,47 Kč. Počet slev však u obchodních řetězců v posledních týdnech klesá, i když zájem o ně je stále vysoký. Počet vyhledávání slev na máslo totiž podle dat Kupi.cz vzrostl oproti dubnu téměř čtyřikrát. O cenách másla do vzdálenější budoucnosti potom rozhodne hlavně zemědělská situace, která je také dosti závislá na počasí.