Pohlceni prací

Pohlceni prací

Už před mnoha staletími prohlásil jakýsi učenec, že práce je pro člověka to, co vláha pro rostlinu. Živí ho, ale může ho i zaplavit. Závislost zvaná workoholismus se může vyvinout velice nenápadně, ale nakonec ze života udělat hotové peklo. Netýká se jen vysoce postavených manažerů, ale trápí i stále více podnikatelů a živnostníků. Podnikání samo o sobě vyžaduje velké množství času. Když se vám i daří, žijete prací, která vás baví. To je v pořádku, pokud se vám daří žít i soukromým životem a nezačne se vše obracet v past, kam se to, co jste si pracně vybudovali, začne řítit.
 rozvrh hodin
STÁLE RYCHLEJI, LÉPE A VÝŠ
Ve chvíli, kdy překročíte hranici vlastních reálných možností a naberete si více úkolů a povinností, než jste schopni zvládnout, uděláte si i ze svých domovů pracoviště, začnete se bát volných dnů a svátků. Musíte přece stále pracovat, a to pořád lépe a tak rychle, že už se to vymyká realitě. Při tom všem zažíváte příjemné pocity. Vaše podnikání se rozvíjí, a proto musíte neustále zvyšovat nároky sami na sebe i na svoje okolí a musíte pracovat stále více.
 útěk s kufrem
PERFEKCIONISTÉ
Dělat chyby, to neexistuje a v podnikání se to opravdu nevyplácí. Jste přesvědčeni, že jen vy můžete splnit svoje měřítka, a tak na sebe berete stále více práce. Jste netrpěliví, ztrácíte humor, nerealistická očekávání vás připravují o spokojenost. Kromě perfekcionismu vás začíná ve vašem podnikání ovládat:
·        posedlost – nemůžete se uvolnit, obnovovat svoje síly – když nepracujete, cítite neklid a máte pocit viny
·        obsese –neustále přemítáte o problému, který řešíte a vyčerpávající myšlenky vás nutí vrhat se stále bezhlavě do další a další práce
·        nutkání –obrovský strach z neúspěchu, ztráty zaměstnání vás děsí – jdete bezohledně za svým cílem
·        narcismus –vaše plány jsou vždy jedinečné a každé odmítnutí a odpor ve vás vyvolává nenávist – k jiným i k sobě samému