„Vypraná“ hrubá mzda

„Vypraná“ hrubá mzda

Jak spočítat čistou mzdu?

To máte jako s prádlem plným nečistot. Přiblížíme vám výpočet formou praní, nikoliv špinavých peněz, ale když si vezmete vaše oblečení, které potřebujete zbavit nečistot. Co uděláte? Hodíte ho do pračky! A takhle můžete hypoteticky „hodit“ vaši hrubou mzdu na našeho kalkulátoru a on vás zbaví nadbytečných skvrn a položek ve vaší mzdě. To znamená, že „vyperete“ hrubou mzdu a zmizí z ní díky naší kalkulačce rádoby pračce – záloha na daň, pojistné na zdravotní pojištění a pojistné na sociální pojištění.

A pak už máte mzdu skutečně čistou … a jen co oschne, než si ji vyzvednete z vašeho účtu, můžete začít hned plánovat, protože víte, kolik peněz obdržíte od svého zaměstnavatele. A zároveň tak zjistíte, kolik si z vaší mzdy odkrojí stát a státní instituce (okresní správa sociálního pojištění a příslušná zdravotní pojišťovna.).

pračka pere

Do kalkulačky čisté mzdy postačuje jen zadat vaši celkovou hrubou mzdu, dále – zda jste osobou, která pobírá invalidní důchod buď prvního, druhého nebo třetího stupně, jste-li studentem, kolik vyživujete dětí ve vaší domácnosti.

Pak již stačí jeden klik, stejně, jako když pouštíte pračku, tak také zmáčknete příslušné tlačítko a naše kalkulačka se roztočí a ihned máte k dispozici „vypranou mzdu“

vyprané prádlo

Takže, pokud vaše skutečná pračka vám dovolí vyzvednout vyprané prádlo za hodinku, dvě – podle toho, jaký zvolíte program, náš kalkulátor potřebuje mnohem méně času. Jeden klik a rázem máte představu o výši vaší mzdy.

Připomeňme si pro doplnění, co znamená pojem hrubá mzda, čistá mzda a dobírka.

Pokud jste někde zaslechli sousloví superhrubá mzda, tak na toto již můžete zapomenout, protože od letošního ledna roku 2021 přestala superhrubá mzda platit.

Zaměstnavatel počítá a zúčtovává ve výplatách vše v hrubé mzdě, od které následně odečítá zálohu na daň a obě pojistné (na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění). Tímto jednoduchým odečtem se dostáváme na č i s t o u m z d u.