Jak hodláte řešit bydlení?

Jak hodláte řešit bydlení?

Když člověk dospěje, najde si práci, a založí rodinu, obvykle už nestačí bydlení v podobě garsoniéry, nebo původního dětského pokoje, který má u rodičů. Mladá rodina totiž potřebuje prostor, a rovněž také trochu toho soukromí. My Češi jsme však lidé, kteří si zakládají na vlastnictví, a finální jistotou je pro nás fakt, že jsme majiteli nemovitosti, tudíž nemusíme spoléhat na pronájem. Jaké možnosti však máme, pokud si nemůžeme dovolit koupit pozemek, a postavit nový dům, nebo koupit novostavbu?

modrý dům

Bydlení u rodičů? Ale odděleně!

Spousta lidí se zkrátka nemůže dovolit koupit pozemek, a postavit na něm zcela novou stavbu. Společné bydlení s rodiči však může být náročné, a tak se zde jako skvělý kompromis jeví předělat si třeba podkroví, nebo druhé patro na oddělenou bytovou jednotku. To samozřejmě nemůžete udělat bez souhlasu rodičů, avšak většinou rodiče s takovýmto krokem souhlasí, a to z důvodů, jako že chtějí denně vídat vnoučata, nebo mají strach, že zůstanou na stará kolena sami.

Koupě domu k rekonstrukci

Dále pak můžete zakoupit starší dům, a postupně si jej opravovat tak, abyste v něm mohli jednoho dne, nejlépe v blízké budoucnosti se svojí rodinou žít. Tento krok je ovšem vcelku náročný, a to jak finančně, tak i časově. Pokud si totiž vezmete hypotéku na koupi domu, musí vám z výplaty po zaplacení splátek, úroků, energií, jídla, a dalších věcí, zbývat ještě dostatek financí na postupné opravy. Nemluvě o tom, že bydlení ve starém domě není vždy úplně pohodlné.

komínky mincí

Financování

Málokterá mladá rodina má našetřeny miliony na koupi byť třeba staršího domu, nebo na rekonstrukci patra. Budete tedy nejspíš potřebovat hypotéku, ze které tento krok zaplatíte. Zde se nabízejí dvě možnosti, a to hypotéka bankovní, a hypotéka nebankovní. Co se hypotéky bankovní týče, pro její získání musíte mít našetřeno alespoň 20% ceny nemovitosti, avšak i tak je náročné ji získat, jestliže nemáte nadstandardní příjmy. Druhou možností je tedy hypotéka nebankovní, kdy musíte mít našetřeno alespoň 30% ceny nemovitosti, avšak její získání je snazší, a vyřízení rychlejší.