Tipy na potraviny, které by neměli chybět ve vašem jídelníčku, pokud sportujete

Tipy na potraviny, které by neměli chybět ve vašem jídelníčku, pokud sportujete

Každý sportovec ví, že strava je půlkou jeho sportovního úspěchu. Bez zdravé a vyvážené stravy by sportovci nemohli nikdy dosahovat takových výkonů, jakých dosahují. Co by tedy měl obsahovat jídelníček každého sportovce?

Maso

Pokud nejste vegetariáni nebo vegani, určitě zařaďte do svého jídelníčku maso. Nejvhodnější je kuřecí, krůtí, králičí, ale i hovězí či zvěřina. Maso kupujte nejlépe od řezníků v bio kvalitě. Maso si můžete upravit na stovky způsobů, abyste zachovali pestrost jídelníčku.

Zelenina

Zelenina obsahuje spoustu minerálů, vitamínů a především vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování našeho trávicího systému. Vlákninu bychom měli přijímat vyváženě, mít ji dostatek ale zároveň to nepřehánět.

zelenina

Ovoce

Ovoce sice obsahuje rychlé cukry, ale je to pro nás skvělý zdroj energie. Stejně jako zelenina, obsahuje spoustu vitamínů, minerálů i vlákniny. Výborné je třeba bobulovité ovoce, jako borůvky, maliny a jahody, které obsahují málo kalorií.

Rýže

Rýže je dobře stravitelná a jako příloha skvěle poslouží. Díky její neutrální chuti se hodí téměř k jakémukoliv jídlu, jak masovému, tak vegetariánskému. Vybírejte rýži basmati nebo jasmínovou, jelikož mají nižší glykemický index, a i lépe chutná. Skvělou volbou je i tmavá rýže.

Vejce

Skvělý zdroj bílkovin a zdravých tuků. Pokud jste v hubnoucí fázi, můžete si dát jen bílky, jinak si bez obav dejte celé vejce. Vejce mají výhodu, že z nich jde udělat hodně jídel, takže můžete jejich přípravu neustále obměňovat. Naměkko, natvrdo, míchaná vejce, vaječná omeleta, plněná vejce, volské oko, pošírované vejce…vyberte si dle své chuti.

vejce

Bílé jogurty

Bílý jogurt vám může posloužit jako lehká a chutná svačina plná bílkovin. Skvělé jsou řecké jogurty, které neobsahují prakticky žádný tuk a pro svou jemnou chuť jsou velmi oblíbené. Smíchejte je s ovocem, trochou musli a oslaďte například čekankovým sirupem, pokud vám nedělá jeho konzumace potíže kvůli vysokému obsahu vlákniny.

Podívejte se zde na další tipy jak vytvořit vhodný jídelníček pro sportovce https://www.bmikalkulacka.cz/jak-vytvorit-vhodny-jidelnicek-pro-sportovce.