Faerské ostrovy

Faerské ostrovy

Ovčí ostrovy, jak bychom řekli česky jsou v severním Atlantiku. Prostě zkráceně mezi Islandem a Norskem. Takže s nějakými „pařáky“ zde rozhodně nepočítejte.
Těchto ostrovů je k osmi stovkám. Ne obrovských, v tom jsou i pidi ostrůvky, tedy skaliska a podobně. Mimo ně je zde však osmnáct ostrovů velkých a jedenáct jejich menších bratříčků.
Největší je Streymou, který má tři sta sedmdesát čtyři čtverečních kilometrů a skoro dvacet dva tisíc obyvatel. Následuje ostrov Eysturoy a Vágar, tedy co se týče velikosti.
Faerské ostrovy - Foroyar
Dostat se sem jde různě. Z Islandu vám to bude trvat dvacet hodin, když se nalodíte na trajekt v Seyðisfjörðuru. Z přístavu Hirtshals v severním Dánsku poplujete také trajektem Norröna, ale o něco déle. Dvě noci a den.
Pro ušetřený čas lze tedy využít letadla z každého většího města Skotska, Norska nebo Islandu. Ceny se pohybují kolem pěti tisíc korun, ale je to závislé na více faktorech. Ostatně, doletíte sem i přímo z Prahy, ale už to nebude takové dobrodrůžo, že jo.
Kamenný dům
Co zde vidět? Tak toho naleznete hodně. Například zajímavou architekturu. Není problém zde nalézt domky, jejichzatravněná střecha nás posune do minulosti. Ale také lze spatřit nádhernou přírodu, vodopády, skaliska a všude kolem moře.
Ovšem to nej, co zde uvidíte, tedy možná, dle počasí je samozřejmě Aurora Borealis, tedy, hezky česky, polární záře. Je třeba být trpělivý a prostě si na ni počkat. Jste-li ovšem blázen a taháte s sebou mobil i sem, můžete si stáhnout aplikaci, která vás na tento jev upozorní. Och, šílenost, že?
Maják na pobřeží
A co strava? Nejčastěji to bude maso z ryb. Asi velryb. Nebádejte odkud. Ochráncům přírody by se zkroutil žaludek.
A ještě varování, pokud třeba jedete pod stan. Na ostrovech panuje velmi, až extrémně proměnlivé počasí. Takže buďte po vzoru pionýrů připraveni skutečně na všechno a rozhodně nenechávejte doma zimní oblečení.